לחצו על המונח כדי לפתוח את ההסבר

מהי לקות תקשורת ומה בינה לבין הפרעת תקשורת

פעמים רבות נראה את המושג “לקות תקשורת” שזור במושג “הפרעת תקשורת” ולכאורה הם ביטויים נרדפים המשמשים לתיאור אותם מצבים. תקשורת והיכולת ליצור אותה בדיבור, בהתנהגות ובתפקודי חישה היא מה שהופך בני אדם ליצורים חברתיים.

לקות או הפרעה בתקשורת הן קושי ביצירת קשר ותקשורת באחד או יותר מהתחומים הבאים: שפה ודיבור, תקשורת לא מילולית, תפקודי חשיבה (קוגניציה), תפקודי חישה (שמיעה, מגע, ראייה וכו’). כל אלה, ביחד או לחוד, ישפיעו גם על המצב הרגשי ועל ההתפתחות הרגשית, כאשר מדובר בילדים.

חוסר היכולת ליצור קשר עם אנשים אחרים עם הסביבה הוא גורם מתסכל הן עבור האדם הסובל מהפרעת תקשורת או מלקות תקשורת והן עבור ההורה (אם מדובר בילד).

כאשר מדברים על “לקות תקשורת” נהוג בדרך כלל לחשוב על הגדרות מספר האבחון הפסיכיאטרי שכוללות מספר מצבים וביניהם” אוטיזם, תסמונת אספרגר, תסמונת רט ועוד.

כאשר מדברים על “הפרעת תקשורת” נהוג לחשוב על גמגום, הפרעות שטף, עיכוב שפתי, צרידות וכדומה – גורמים המשפיעים על יכולת הדיבור והתקשורת המילולית.

יחד עם זאת, שני הביטויים וכל המצבים המתוארים לעיל, יכולים להתקיים לחוד או ביחד. לכן הם שזורים זה בזה או קשורים והטיפול בהם כולל, בדרך כלל, גם אלמנט של טיפול על ידי קלינאי/ת תקשורת.

גמגום ובעיות שטף

גמגום מתבטא בחוסר שטף של הדיבור – חזרות, הארכות או תקיעות. לעתים הגמגום מתבטא בתנועות פנים וגוף של הדובר, המלווים את מאמץ הדיבור. לגמגום עשוי להיות רקע גנטי, נוירולוגי וסביבתי. כ-5% מהילדים סובלים מגמגום, אשר ברוב המקרים חולף לאחר מספר חודשים. כ-1% מהילדים מעל גיל 6, בוגרים ונוער – סובלים מגמגום מתמשך. במקרים רבים הגמגום מעורר קשיים רגשיים, ומציב אתגרים אישיים, חברתיים ומקצועיים.

אמפליוספיץ’ מובילה מהפכה בטיפול בגמגום. צוות הקלינאים שלנו, בראשות פרופ’ עופר אמיר, מנוסה בטיפול בגמגום. המערכת הטכנולוגית של אמפליוספיץ’ שמה דגש על שיפור הדיבור בחיי היומיום, ולא רק בקליניקה. הטכנולוגיות פורצות הדרך נבדקו ע”י גדולי חוקרי הגמגום בעולם והוצגו בכנסים בינלאומיים.

אמפליוספיץ’ מספקת הדרכת הורים לילדים מתחת לגיל 6,על מנת לספק סביבה אשר תעלה את הסיכוי שהגמגום יחלוף. ילדים בגילאי בית ספר ובוגרים נהנים מטיפול איכותי ורצוף, אשר ממזער את הגמגום ואת השפעותיו על חיי היומיום.

בעיות שפה והיגוי

השפה והדיבור מתפתחים במהלך שנות הילדות. ילדים רבים עושים “טעויות” בהיגוי ובשימוש בשפה. לעתים חווים הילדים קשיים מתמשכים בהפקת הצלילים הנכונים, בשימוש במילים המתאימות או בהרכבת משפטים – והתקשורת שלהם אינה מתקדמת בהתאם לגילם הכרונולוגי. במקרים אלה יש מקום לבחון סיוע על ידי קלינאי תקשורת. ילדים אשר סובלים משיבושי  היגוי וקשיי שפה, חווים לעתים קשיים נוספים כתוצאה מכך – בתחום החברתי, הלימודי והאישי.

טיפול מקצועי, עקבי ואיכותי יכול להביא לשיפור משמעותי ולפתרון הבעיה. הטיפול באמפליוספיץ’ משלב מפגשים מקוונים עם קלינאי תקשורת מנוסה בתחום, המותאם באופן אישי למטופל, עם מערכת טכנולוגית פורצת דרך, המאפשרת התקדמות מהירה, ניטור של ביצועי המטופל, קביעת קצב ההתקדמות, והטמעה של טכניקות הדיבור הנלמדות.

הפרעות תקשורת ולקויות תקשורת באוכלוסיה מבוגרת

עם השנים עלול הדיבור להפוך קשה יותר ויותר – קשיים בשליפת מילים, הרכבת משפטים  והפקת קול. לעתים הקושי נובע מבעיה נוירולוגית, כגון אפזיה כתוצאה משבץ, פגיעה טראומתית או מחלות ניווניות (פרקינסון, איי.אל.אס וכד’). אנשים מבוגרים, הסובלים מהפרעות תקשורת, עלולים למצוא את עצמם נדחקים לשולי הקבוצה החברתית והמשפחה, מתקשים במטלות יומיומיות, וסובלים מבדידות.

בכל המקרים האלה ניתן לטפל. מומלץ לפנות לקלינאי תקשורת בשלב מוקדם, לשקם את הדיבור  כך ניתן להפחית התדרדרות בדיבור והתדרדרות רגשית. טיפול מקצועי ורציף עשוי לשפר באופן משמעותי את הדיבור, התפקוד היומיומי והמצב הרגשי.

הטיפול באמפליוספיץ’ משלב מפגשים מקוונים עם קלינאי תקשורת מנוסה בתחום, המותאם באופן אישי למטופל, עם מערכת טכנולוגית פורצת דרך, המאפשרת התקדמות, ניטור של ביצועי המטופל, קביעת קצב ההתקדמות, והטמעה של טכניקות הדיבור הנלמדות. הטיפול כולו מתקיים בבית המטופל, בזמנים המתאימים לו, ללא צורך להתנייד.

צרידות ובעיות קול

הקול שלנו מופק על-ידי מיתרי הקול שבגרוננו. הפקת קול תקינה מאפשרת דיבור צלול, בקול רם וללא מאמץ. לעתים יש קושי בהפקת קול תקין – למשל צרידות. קושי כזה עלול להיגרם משימוש לא נכון במיתרי הקול או מבעיות פיזיולוגיות  באיברי הפקת הקול. קושי בהפקת קול עלול לגרום להימנעות מדיבור, לקשיים אישיים, חברתיים ומקצועיים.

כאשר הקושי מתמשך, מומלץ מאוד לפנות לעזרה מקצועית. טיפול נכון על ידי קלינאי תקשורת עשוי למנוע החמרה, ואף התערבות רפואית בהמשך. יש לפנות, ראשית, לרופא אף-אוזן-גרון, אשר בוחן את ההיבטים הפיזיולוגיים של הפרעת הקול, ומפנה לקלינאי תקשורת בהתאם.

טיפול מקצועי, עקבי ואיכותי יכול להביא לשיפור משמעותי ולפתרון הבעיה. הטיפול באמפליוספיץ’ משלב מפגשים מקוונים עם קלינאי תקשורת מנוסה בתחום, המותאם באופן אישי למטופל, עם מערכת טכנולוגית פורצת דרך, המאפשרת התקדמות מהירה, ניטור של ביצועי המטופל, קביעת קצב ההתקדמות, והטמעה של טכניקות הדיבור הנלמדות.